YogaRetreat i Nerja 31 maj - 6 juni 2025

Välkommen på vårt LivsnjutarRetreat i pittoreska Nerja!
Kom själv eller ta med dig en vän - detta retreat kommer bli något alldeles extra!
Vi ses lördagen den 31 maj med incheckning från kl. 15.00 där vi sedan startar veckan med ett yogapass och introduktion kl. 17.30. Denna vecka är lika härlig för nybörjaren som för dig som har längre erfarenhet!
Boende:
Vi kommer bo i det exklusiva huset Cortijo de Paco Romo, som vi kommer att ha helt för oss själva. http://www.cortijodepacoromo.com
Huset ligger 15 minuters promenad från havet, med en magisk utsikt från takterrassen där vi yogar varje morgon! Vi bor i vackra och rymliga dubbelrum, med möjlighet att välja enkelrum mot tilläggskostnad. Alla faciliteter som yogamattor, handdukar och lakan finns på plats.
Program:
Lördag
15.00 Ankomst från 15.00
17.30-19.15 Välkomna och intro - Yogaklassen börjar
19.30 Gemensam Välkomstmiddag
​
Söndag
7.30-9.00 MorgonYoga
9.00 Frukostbuffé
Lunch på egen hand
17.00-18.30 Yoga, Meditation & Energisortering
20.00 Gemensam middag i Nerja centrum
​
Måndag
7.30-9.00 MorgonYoga
9.00 Frukostbuffé
Lunch på egen hand
17.00-18.30 Yoga, Trumresa & Cacaoceremoni
19.30 Gemensam Tapasbuffé
Tisdag
7.30-9.00 MorgonYoga med fokus på Lymfsystemet
9.00 Frukostbuffé
13.00 Gemensam Lunch
15.30 Utflykt med buss till den pittoreska bergsbyn Frigiliana
​
Onsdag
7.30-9.00 MorgonYoga
9.00 Frukostbuffé
10.00 Flodvandring Rio Chillar
14.30 Gemensam Lunch
17.00-18.30 Yoga, Meditation kopplat till de fyra elementen
Middag på egen hand
Torsdag
7.30-9.00 MorgonYoga
9.00 Frukostbuffé
Lunch på egen hand
17.00-18.30 Yoga, Soundhealing med Chakrabalansering
19.30 Gemensam Grillbuffé
​
Fredag
7.30-9.00 MorgonYoga
9.00 Frukostbuffé
12.00 Utcheckning
Måltider: Två måltider/dag. Frukost, samt lunch eller middag.
Varierad kost, en blandning av vegetariskt, fisk och kött.
Det blir en variation av yogapass, gemensamma aktiviteter/måltider samt personliga behandlingar. Det kommer också finnas egentid för var och en - en bra balans av allt!
Veckans aktiviteter: Yinyoga, Mediyoga, Meditationer, Soundhealing, Flodvandring i Rio Chillar (taxikostnad ingår), Utflykt till bergsbyn Frigiliana (bussbiljett ingår), Cacaoceremoni
Trumresa, Lymfyoga (egenvård), Shaking, Tapping, Personlig behandling (andlig vägledning, kraniosakral terapi eller healingbehandling)
Det gemensamma temat för veckan är att vi genom olika yogaövningar/tekniker, meditationer, andningsövningar, klang, vila och healing kommer att stötta kroppen och sinnet som helhet till självläkning och harmoni.
Dina personliga behandlingar:
Under veckan ingår två behandlingar. Du väljer mellan Kraniosakral terapi, Healing eller Andlig vägledning.
Dessutom finns möjlighet att köpa till massage.
Vila, återhämtning, sol och bad, god mat och dryck, samt härlig gemenskap får du på köpet!
Ett detaljerat program med information om hur varje dag kommer se ut får du 8 veckor innan vi ses.
​
I villan vi bor i finns tillgång till:
-
Stor pool
-
Jacuzzi för 6 personer
-
Bastu
-
Två fullt utrustade kök
-
Wifi över hela fastigheten
-
Avkopplande område med solstolar
-
Biljardbord
-
Pingisbord
-
Utomhusgrill
-
Tvättmaskin
-
Vinkällare
-
Gratis parkering inne i fastigheten
-
Gym
-
Trädgård med olika sittplatser
Exempel på andra utflykter/aktiviteter man kan göra:​
-
Vackra vandringar
-
Sol & bad
-
Besöka grottorna i Maro
-
Paddla kajak
-
Ridning
-
Snorkling/dykning
-
Spela paddel, tennis, golf
-
Botanisera runt bland alla mysiga affärer i Nerja
-
På plats kommer det finnas möjlighet att boka massage
Vi som guidar dig under veckan är Annelie Andreasson och Anna Karin Lauste.
Annelie:
Jag är född och uppvuxen på ön Orust, utanför Göteborg, och brinner för att hjälpa människor att förbättra sitt välbefinnande på ett naturligt sätt. Har studerat Kraniosakral terapi och basmedicin på Bröderna Tranbergs institut, samt healing och andlig vägledning.
Med min syn på hälsa och välbefinnande är jag övertygad om att alla aspekter av vår hälsa – fysiskt, emotionellt och själsligt – är sammanlänkade. Mina behandlingar balanserar energiflödet i din kropp och frigör spänningar, så att kroppens självläkningsförmåga blir så optimal som möjligt.
Anna Karin:
Jag är bosatt på ön Orust och har en ordentlig förkärlek till hav, natur, resor och personlig utveckling! I hela 25 år har jag yogat, något som verkligen hjälpt mig att både stärka kroppen och sömnen, men också bidragit till en inre balans och ro i livet. Jag är utbildad inom MediYoga, YinYoga, Hormonyoga, Meditation och Soundhealing med klangskålar, samt är också certifierad livscoach och ledarskapscoach. I grunden är jag lärare och har arbetat inom alla åldersgrupper både som lärare och skolledare. Jag älskar att guida personer mot både yrkesmässig och personlig utveckling genom yoga och coaching. Jag brinner för att se människor växa inom sig själva, bli trygga, få bättre sömn, lägre blodtryck, förbättrad andning och få bättre livskvalitet helt enkelt.
www.ledarcoachonline.se
Pris: 13.400 kr exkl. flyg.
Anmälningsavgift: 3000 kr betalas genom swish till 123-4227419
Vi erbjuder räntefri delbetalning som passar just dig.
Ta kontakt!
Hoppas du är lika peppad som oss på ett oförglömligt retreat i Nerja!
Tveka inte på att höra av dig om du har några funderingar.
Boka din plats genom att ringa eller maila:
info@balansenergi.com
073-800 35 35
0760-100769
​
Med värme!
Annelie & Anna Karin​​​​​​​​​
​


Yogaretreat för återhämtning 5-7 sep 2025

Nu finns återigen möjligheten att boka Yogaretreat i Ljungskile!
Unna dig en helg på västkusten 5-7 sep! Kom själv, eller ta med dig en vän 💙!
I en oslagbart vacker miljö vid havet blir du omhändertagen från det att du kommer på fredagen tills det att du lämnar retreaten på söndag efter lunch. Du behöver inte prestera någonting. Du kommer få yoga/meditation/workshops, god och nyttig mat som i möjligaste mån lagas med lokala råvaror, egentid med tex havsbad med bastu, promenader, läsning & avkoppling. Du gör det som du behöver helt enkelt.
En yogahelg som passar både för dig som utövat yoga i många år, och för dig som är helt ny inom området. Under denna helg kommer du fyllas på med en massa ny energi, mentalt, fysiskt och emotionellt. Yogaformerna är MediYoga och YinYoga. Lugn och stärkande yoga för självläkning. Vi sitter och ligger på mjuka härliga ullmattor under passen.
Vi kommer att hålla till på Anfasteröd Gårdsvik i Ljungskile som är en rogivande oas 6 mil norr om Göteborg. Här finner du allt på ett och samma ställe: havet, klipporna, skogen, ängarna och en spännande flora.
Vi kommer ha fokus på Yogan och meditationens betydelse för vår hälsa.
Du kommer bl.a. få uppleva Skogsbad, Cacaoceremoni, Soundhealing och Trumresans magiska kraft.
Du får också kunskap om Lymfsystemet, och hur du genom egen massage kan hjälpa lymfan att rensa kroppen.
Ett kraftfullt retreat där fokus landar i stillhet och medvetande hos dig själv, snarare än fysik träning.
Med hjälp av ditt andetag, dina känslor, ditt mentala fokus får du en stor effekt av de lugna Yogarörelser vi utövar.
Boende:
Alla stugor ligger 10 meter från havslinjen, helt magiskt, 💦vilken utsikt!
Vi bor i stugor 2 personer tillsammans, men i separata sovrum.
Det går också att sova 3-4 personer i några stugor om man är flera vänner som vill bo tillsammans.
Allt finns på plats, såsom sängkläder och handdukar.
Slutstädning ingår.
Visst låter detta super härligt! ☺
En helg med vila, reflektion och läkning.
Ta kontakt om du har frågor, eller för bokning
a.lauste@icloud.com
0760-100769
Följ mig gärna på instagram https://www.instagram.com/ledarcoachonline.se/
Varmt välkommen!
Annelie Andreasson
& Anna Karin Lauste
Galleri







Ta kontakt
0760-100769